Останні статті

Збереження монет

482
Зміст:
 1. Основні параметри визначення стану монет
 2. Класифікація монет за якістю виготовлення
 3. Uncirculated – за шкалою MS (mint state) 60-70
 4. About Uncirculated – за шкалою AU 50, 53, 55, 58
 5. Extremely Fine – за шкалою XF, 40, 45
 6. Very Fine – за шкалою VF 20, 25, 30, 35
 7. Fine – за шкалою F 12, 15
 8. Very Good – за шкалою VG 8, 10
 9. Good – за шкалою G 4, 6
 10. About Good – за шкалою AG
 11. Fair/Poor – за шкалою FA/PR
 12. Детальна класифікація монет за шкалою Шелдона

Вартість монет в першу чергу залежить від ступеня їх збереженості. Для того щоб точно оцінити стан монет була прийнята спеціальна класифікація, яка складається з шкали, в якій детально описані всі ознаки зовнішнього вигляду і стану монет. Чим більше число деталей на монеті можна розрізнити, тим більше цінується монета і тим більше її вартість. Навіть невелика ступінь зносу може істотно знизити цінність примірника, як для колекціонерів, так і для нумізматів.

Основні параметри визначення стану монет

Кожен колекціонер хоче мати справжній витвір мистецтва – чудово збереглися монети, на яких будуть чітко промальовані як зображення, так і написи. Також дані характеристики важливі для нумізматів, які набувають монети для їх подальшої реалізації з великою для себе прибутком. Кінцева вартість кожного примірника буде залежати не тільки від його раритетності, нумізматичної цінності або ціни дорогоцінного металу, але і від зовнішнього вигляду.

Даний параметр залежить від:

 • Блиску і світловідбивною здібності. Чим менше монета була в обігу, тим краще її стан, незалежно від її віку.
 • Року карбування. Ціна двох примірників, випущених в один і той же час, але з різним ступенем зносу, може суттєво відрізнятися.
 • Матеріалу. Золоті і срібні монети більше схильні до зносу.
 • Рельєфу і контурів виконаних символів. Кожна монета, яка була в обігу, може мати такі ушкодження як, відколи, зарубки, потертості, які спотворюють контури монети.
 • Читабельності написів. Наявність потертостей і деяка згладженість на рельєфних зображеннях вважається задовільним станом монети, але якщо вони практично однакові, то вартість примірника буде невеликий, навіть якщо він випускався маленьким тиражем.

В даний час оцінка стану монет здійснюється за міжнародною системою (шкалою У. Шелдона), яка була створена ним у 1949 році. У цьому випадку враховуються головні параметри, на підставі яких визначають стан монет та їх вартість.

Перевагою даної системи є наявність великої кількості позначень, які дають можливість максимально точно проводити оцінку стану монет. Це найбільш проста і ефективна система оцінки, яка сьогодні використовується більшістю фахівців у галузі колекціонування та нумізматики. Шкала має 70 позицій, де найвищий бал означає, що монета має бездоганний зовнішній вигляд, а найнижчий – монета має сильні дефекти.

Класифікація монет за якістю виготовлення

 • PF (Proof) – найвища якість карбування досягається за рахунок того, що монети частково виготовляються вручну. Зразки в якості Пруф мають ідеально гладку поверхню і стилістично складний малюнок. В основному це пам'ятні монети, які випускаються мінімальним тиражем і продаються в спеціальних закритих контейнерах, які забезпечують їм високу ступінь збереженості. Навіть відбиток пальців істотно знижує вартість такого примірника.
 • UNC – бездоганне стан зразків досягається за рахунок того, що монети карбують з поліпшеною технології. Якщо монета не була в обороті, і на її поверхні немає помітних пошкоджень, то вона зазначається абревіатурою BU (Brilliant Uncirculated).

Раритетні зразки володіють деякою ступенем зносу, тому оцінка стану монет в цьому випадку здійснюється за міжнародною системою градації з аббревиатурными скороченнями, які мають детальну розшифровку. Для класифікації фахівці використовують шість основних абревіатур: G, VG, F, VF, XF, UNC і чотири додаткових: PR, FA, AG, AU. Потім їм присвоюють цифри, які відповідають шкалі Шелдона.

оцінка монет по У. Шелдон

1. Uncirculated – за шкалою MS (mint state) 60-70 – стан чудовий

Це монети, які не були у користуванні і мають гарний матовий блиск. На зразку можуть бути мінімальні технічні пошкодження. Вони не входять в обіг, так як відразу після виготовлення їх поміщають в «слабкі», які захищають їх від окислення на довгі роки і зберігають ідеальний вигляд.

2. About Uncirculated – за шкалою AU 50, 53, 55, 58 – стан майже чудову

Компанії, які займаються атестацією, зазначають ступінь зносу на сертифікатах, які знаходяться на слабах. Абревіатура AU означає, що монета має практично бездоганне стан з незначним зносом. На таких примірниках можуть бути потертості, деякі дефекти виготовлення, а також частково відсутній малюнок з-за непрочекана.

3. Extremely Fine – за шкалою XF, 40, 45 – стан відмінний

На монетах немає блиску, а на рельєфі є мінімальні потертості, так як вони деякий час ходили в обігу. Для оцінки стану монет по XF, на примірнику повинно бути видно 90 відсотків поверхні.

4. Very Fine – за шкалою VF 20, 25, 30, 35 – стан зразків дуже гарне

Дані параметри означають, що зразки мають відмінний зовнішній вигляд, навіть якщо вони були в обігу. Зазвичай поверхню монети не має характерного для неї блиску, а також не можуть бути помітні потертості. Якість зображень відповідає 75 відсоткам.

5. Fine – за шкалою F 12, 15 – добрий стан зразків

Для того щоб зразок отримав дану оцінку, зображення на ньому повинні бути видні не менш ніж на 50 відсотків. На монеті можуть бути відколи й подряпини. Найдрібніші елементи малюнка можуть переглядатися тільки фрагментами, але написи не повинні втратити різкість.

6. Very Good – за шкалою VG 8, 10 – стан задовільний

Зразки даної класифікації мають істотні пошкодження. На них можуть бути потертості, подряпини та сколи, а також зображення може переглядатися тільки на 20-25 відсотків. Рельєф практично повністю стертий, тому проглядаються тільки великі елементи і буртик.

7. Good – за шкалою G 4, 6 – стан слабкий

Дана класифікація вказує на те, що монета погано збереглася і на ній практично неможливо побачити елементи, які вказують на характеристики зразка. Такі примірники не мають цінності для нумізматів, а їх ціна залежить від вартості дорогоцінного металу.

8. About Good – за шкалою AG – стан майже задовільний

Так як зразок сильно пошкоджений, то розглянути зображення та інші елементи практично неможливо. Такі монети не мають цінності для нумізматів і колекціонерів.

9. Fair/Poor – за шкалою FA/PR – стан незадовільний

Монети мають нерівну поверхню, а зображення стерті або пошкоджені, тому примірник неможливо ідентифікувати.

Детальна класифікація монет за шкалою Шелдона

Таку систему використовують професіонали і працівники музеїв, а також при герметизації монет в слабах (спеціальних контейнерах). MS60 – MS70. Монети були в обігу і не мають пошкоджень. Градація здійснюється в залежності від дефектів при виготовленні і практично не залежить від їх зберігання.

  • MS70. Бездоганні зразки без шлюбу, які не були в обігу. Мають 99% видимості рельєфу. Сліди штемпельної шліфування не погіршують стан. Не мають оксидами, забоїнами і подряпинами. Мідні раритетні монети можуть мати мінімальну патину.
  • MS69. При ретельному огляді можуть бути помітні мінімальні сліди зберігання або несуттєвий виробничий брак. Раритетні зразки з міді можуть володіти невеликий патиною або плямами.
  • MS68. Дефекти виготовлення можна побачити без спеціального обладнання, а також невеликі подряпини. Мідні старовинні зразки можуть мати нерівну патину і невеликі плями.
  • MS67. Зразки можуть мати невелику і можливо нерівну патину зі слабко вираженими плямами, крізь які видно рівномірний характерний блиск. Можуть бути мінімальні дефекти або подряпини на основі монети, а також практично непомітні подряпини на зображенні.
  • MS66. Є видимий виробничий шлюб по краях зразка або в центральній частині. Також з краю можуть бути присутнім невеличкі подряпини. Відсутні сліди чистки і добре видно блиск.
  • MS65. Заводський блиск не чіткий і прихований патиною. Можуть бути присутнім невеличкі плями на монетах з міді, а також ледь помітні подряпини або дефекти карбування.
  • MS64. По краях зразка можуть бути видимі карбовані дефекти або невеликі в центрі. Великі зразки можуть мати істотні пошкодження або подряпини в центрі. На мідних примірниках можуть бути великі плями або безліч дрібних. Мають неідеальний прочекан (близько 90 відсотків), а блиск неповний.
  • MS63. Зразки можуть мати один виражений виробничий дефект або слід зберігання. Інші пошкодження не видно.
  • MS62. Екземпляри можуть мати кілька виражених подряпин або велика кількість, але практично неразличимых. Якщо присутні інші дефекти, то прочекан повноцінний, а якщо вони відсутні, то прочекан частковий. Монети мають частковий блиск.
  • MS61. Велика кількість подряпин або суттєвий брак карбування. Якщо є кілька видимих подряпин, дрібних бути не може. У центрі також не повинні бути присутніми великі пошкодження.
  • MS60. Зразки мають видимі сліди зберігання, але не мають пошкоджень обігу. Старовинні екземпляри можуть мати патину або плямочки, а також видимий брак виробництва.
  • AU50-AU58. Зразки недовго були в обігу, і не мають суттєвих пошкоджень. Можуть бути присутніми потемніння в деяких місцях, патина і невеликі цятки.
  • AU58. Монети мають ідеальний вигляд після процесу чищення, а також практично непомітний знос зображення. Блиск збережений повністю або частково. Сильних пошкоджень бути не може.
  • AU50 – 55. На зразках частково збережений заводський блиск і може бути кілька подряпин. Зображення може мати невелику ступінь зносу.
  • EF40 – EF45. Монети практично не володіють фабричним блиском, але мають гарний зовнішній вигляд. Можуть мати одну велику подряпину (скол) або безліч дрібних. Виступаючі частини зображення або написів частково зношені, але в цілому їх добре видно.
  • VF20 – VF35. Зразки довго ходили в обігу, але не мають великих пошкоджень і металевих окислення. Написи і малюнки можуть бути трохи стерті, а заводський блиск відсутній.
  • VF12 – VF15. Зразки мають істотні пошкодження, але вони не спотворюють зовнішній вигляд. Такі зразки можуть бути сильно окислені або пошкоджені після їх чищення.
  • VG7-VG10. Центр зразка стертий, а рельєф збережено не повністю. Можуть бути присутні глибокі подряпини або поглиблення. Тільки рідкісні екземпляри представляють цінність для колекціонерів.
  • G4-G6. Малюнки і написи стерті, залишилися тільки їх контури. Можуть бути присутні сильні пошкодження.
  • AG3. Без обладнання монету можна ідентифікувати, так як від зображень і написів залишилися тільки ледь помітні обриси.
  • F02. Тільки професійна експертна оцінка стану монет і допомогу каталогів допоможе ідентифікувати зразок.
  • P01. Монету неможливо ідентифікувати або вона має отвір. Навіть бездоганні зразки відносяться до даної класифікації, але вони можуть представляти інтерес для колекціонерів.

Меню

Списки

SkupkaMonet.com.ua

Створіть обліковий запис щоб використовувати список бажань.

Ввійти